O Projekte

Hlas Parlamentu je agregátor verejne dostupných dát súčasných členov vlády, poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, europoslancov a aktívnych politikov. Hlas Parlamentu je slovenskou verziou americkej webovej aplikácie tweetcongress.org.

TweetCongress.org zbiera, sleduje a analyzuje statusy amerických kongresmanov na sociálnej sieti Twitter.
Hlavnou ideou pôvodného projektu bolo vytvoriť open government aplikáciu, vďaka ktorej bude možné ovplyvniť amerických kongresmanov, aby vo väčšej miere používali sociálne médiá, a tak priamejšie komunikovali so svojimi voličmi. V prípade pôvodnej USA verzie sa dodnes využíva sociálna sieť Twitter.

Po úspechu tejto myšlienky v Spojených štátoch sa spoluzakladatelia Chris McCroskey a Róbert Hanáček rozhodli rozšíriť tento projekt o ďalšie verzie v európskych krajinách, počínajúc Slovenskom.

Vďaka tomu vznikol európsky pilotný projekt Hlas Parlamentu, ktorý tak ako americký TweetCongress.org, agreguje dáta našich zákonodarcov a snaží sa tak prispieť k otvoreniu transparentného dialógu politikov a verejnosti.

Veríme, že aj vďaka tejto aplikácii sa miera transparentnosti vzťahu politikov a verejnosti môže značne zvýšiť.

Ako získavame dáta?

Zdrojmi dát je sociálna sieť Facebook, oficiálne stránky Národnej rady Slovenskej republiky, Úradu vlády Slovenskej republiky a Európskeho parlamentu a projekt everypolitician.org.

S akými dátami pracujeme?

Pracujeme výlučne s verejne dostupnými dátami internetových stránok: facebook.com, nrsr.sk, vlada.gov.sk, europarl.europa.eu a everypolitician.org.

Aké dáta zobrazujeme?

Hlas Parlamentu agreguje facebookové príspevky súčasných členov vlády, poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, europoslancov a aktívnych politikov a umožňuje používateľom v týchto príspevkoch pomocou kľúčových slov vyhľadávať.

Tým, že jednotlivé príspevky sú zhromažďované za celé časové obdobie, slúži Hlas Parlamentu aj ako archív príspevkov.

Popri zhromažďovaní príspevkov jednotlivých politikov Hlas Parlamentu sleduje a štatisticky vyhodnocuje aktivitu a popularitu každého jedného politika.

Okrem facebookových príspevkov je možné zobraziť si detail jednotlivých politikov. Detail obsahuje bližšie informácie o danom politikovi, všetky jeho príspevky, ako aj štatistiku jeho aktivity a popularity na sociálnej sieti Facebook.

Čo je naším cieľom?

Sociálne médiá sú výborný nástroj, ako politici môžu komunikovať s verejnosťou priamo a vyhnúť sa filtrovaniu informácií zo strany medií. Takýto spôsob komunikácie prispieva k väčšej transparentnosti v komunikácii politikov voči verejnosti ako aj k transparentnosti politiky samotnej.

Cieľom projektu Hlas Parlamentu je vytvoriť službu, vďaka ktorej bude možné túto transparentnosť v čo najväčšej miere dosiahnuť.

Prečo sa príspevky niektorých politikov nezobrazujú?

V dôsledku ochrany súkromia, má Hlas Parlamentu prístup iba k dátam verejných facebookových stránok politikov. Ak sa facebookové príspevky a štatistické údaje niektorého z politikov nezobrazujú, príčinou môže byť, že daný politik má zriadený iba osobný profil alebo nemá žiaden účet na Facebooku.

Mám existujúcu/novú verejnú Facebook stránku ale moje dáta sa nezobrazujú.

Keďže za projektom Hlas Parlamentu sú len ľudia, je možné že sme niečo prehliadli. Zanechajte nám správu na FB alebo kontaktujte emailom na info@hlas-parlamentu.sk. V pôvodnej verzii databáza obsahuje len ministrov, poslancov NRSR a EU poslancov. Ak máte tip na iného aktívneho politika, ktorý má aktívnu facebookovú stránku, pošlite nám správu.

Ako nás môžete kontaktovať?

Akékoľvek otázky alebo podnety nám zasielajte na: info@hlas-parlamentu.sk alebo priamo do správy na Facebookvej stránke.

Facebook Stránka

Hlas Parlamentu